ПРОПОЗИЦІЇ ЗА СИСТЕМОЮ HACCP |
Навчання фахівців Діагностика і сертифікація системи менеджменту |
Система безпеки харчових продуктів ХАССП. – Аналіз ризиків і контроль критичних точок управління
Харчові продукти повинні проводитися під постійним наглядом і контролем, саме тому на підприємствах було впроваджено систему контролю якості, головне завдання якої контролювати безпеку продукції на всіх етапах виробництва.
Всесвітня організація охорони здоров’я розробила систему ХАССП, головне завдання якої визначати критичні контрольні точки і аналізувати ризики, які пов’язані з безпекою і гігієною продуктів харчування.
Це перший міжнародний стандарт, який дозволяє створити на підприємстві систему менеджменту безпеки харчової продукції.
Стандарт ХАССП був створений для того, щоб зосередити увагу на етапах і умовах виробництва, щоб забезпечити безпеку харчових продуктів і гарантувати те, що виготовлена продукція не завдасть шкоди споживачеві і його здоров’ю.
Це багаторівнева система управління безпечністю харчових продуктів, яка починає діяти з перевірки якості сировини і матеріалів і закінчує, коли кінцевий споживач отримав готову продукцію.
Стандарт ХАССП дозволяє компаніям створити ефективну систему управління безпечністю харчових продуктів. До таких компаній можна віднести виробників сировини і кормів, виробників готових харчових продуктів, компанії громадського харчування та торгівлі, складські та транспортні підприємства, а також компанії, які виробляють пакувальні матеріали, обладнання та миючі засоби. Так як небезпека може виникнути на будь-якому етапі, важливо впровадити ефективну систему контролю якості. За безпеку харчових продуктів несуть відповідальність всі учасники ланцюга харчових поставок і повинні прикладати спільні зусилля, щоб цю безпеку зберегти.
Щоб забезпечити безпеку харчових продуктів на належному рівні необхідно стежити за утриманням обладнання та робочих площ, контролювати використання миючих засобів, уважно стежити за утилізацією відходів, організувати необхідні гігієнічні та санітарні умови на виробничих площах, проводити санітарний контроль за станом здоров’я співробітників і стежити за їх особистої гігієною, забезпечити робочий персонал необхідної робочим одягом, боротися зі шкідниками і т.п. Все це важливо при виробництві продуктів харчування. Всього існує до п’ятнадцяти базових санітарно-гігієнічних програм.
Стандарт ХАССП дозволяє виробляти планування виробництва продуктів харчування, ідентифікувати потенційних споживачів для кожного продукту, визначити які вимоги висувають окремі групи споживачів, визначити норми харчових контамінантів; методи випробувань.Сертифікація системи ХАССП дає компанії багато внутрішніх переваг:
- системний підхід, який охоплює параметри безпечності харчових продуктів на всіх етапах виробництва – починає діяти з перевірки якості сировини і матеріалів і закінчує, коли кінцевий споживач отримав готову продукцію;
- використання заходів, щоб вчасно визначити небезпеку, яка може виникнути на будь-якому етапі виробництва;
- визначити, хто несе відповідальність за забезпечення безпеки харчових продуктів;
- своєчасне виявлення критичних процесів і їх швидка ліквідація шляхом акумуляції всіх ресурсів і зусиль підприємства;
- економія коштів, завдяки зниженню шлюбу в загальному обсязі виготовленої продукції;
- безпеку продуктів підтверджується документально, що особливо важливо в судових розглядах і при аналізі претензій.
Зовнішні вигоди впровадження HACCP:
- споживачі відчувають більше довіри до продукції, що випускається;
- підприємство може не тільки розширити ринки збуту, а й вийти на міжнародний ринок;
- конкурентоспроможність продукції збільшується, і підприємство отримує більше шансів виграти великі тендери;
- підвищується інвестиційна привабливість;
- завдяки забезпеченню стабільного хорошої якості продукції, знижується кількість рекламацій;
- створюється репутація виробника безпечних і якісних продуктів харчування.