Академия TMS
TMS Ukraine Всі контакти м. Київ, пр. Перемоги 62-Б, оф. 2Б
+380 50 419 6912 info@tms-ua.com

ISO 45001 СИСТЕМА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ТА БЕЗПЕКИ ПРАЦІ НА РОБОЧОМУ МІСЦІ

ISO 45001 що це таке?

ISO 45001 – це міжнародний стандарт, що встановлює вимоги до системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці на робочому місці в організаціях. Цей стандарт був розроблений з метою забезпечення безпеки та здоров’я працівників на робочому місці, а також зменшення ризиків травм і професійних захворювань.

Стандарт ISO 45001 встановлює вимоги до системи управління охороною праці та здоров’ям на робочому місці, що дозволяє організації розробляти та впроваджувати ефективні заходи для забезпечення безпеки та здоров’я своїх працівників. Цей стандарт є основою для оцінки та сертифікації систем управління охороною праці в організаціях.

ISO 45001

Для чого використовують ISO 45001

Головною метою ISO 45001 є запобігання нещасним випадкам на робочому місці та захист здоров’я працівників. Він був розроблений для того, щоб організації могли створити систему управління охороною праці, яка включає в себе процеси, практики та процедури, необхідні для забезпечення безпеки та здоров’я на робочому місці.

Допомагає організаціям забезпечити належні умови для працівників та зменшити ризики їхнього травмування та захворювання. Це також допомагає зменшити відповідальність організації перед законом та забезпечити більш безпечне та здорове робоче середовище для всіх працівників. Крім того, здійснення процесу сертифікації за стандартом ISO 45001 може збільшити довіру споживачів та інвесторів до організації.

Які функції виконує ISO 45001

Основні функції, які виконує ISO 45001, включають наступне:

 • Встановлення системи управління охороною праці. Стандарт встановлює вимоги до системи управління, що допомагає організаціям виявляти й управляти ризиками для здоров’я та безпеки працівників.
 • Забезпечення безпеки працівників. Стандарт встановлює вимоги щодо оцінки ризиків, контролю за потенційно небезпечними процесами, забезпечення належного навчання та інструктажу для працівників, що допомагає забезпечити безпеку та здоров’я працівників.
 • Запобігання нещасним випадкам на роботі. Стандарт встановлює вимоги щодо управління нещасними випадками, включаючи вивчення причин та вжиття заходів для запобігання повторенню подібних ситуацій.
 • Зниження ризиків для здоров’я. Стандарт встановлює вимоги щодо забезпечення безпечних та здорових умов праці, включаючи зниження шкідливого впливу фізичних, хімічних та біологічних факторів на здоров’я працівників.

Впровадження систем ISO 45001

Впровадження системи ISO 45001 може принести значну користь компанії, яка прагне покращити управління охороною праці та безпекою. Для досягнення цієї мети компанії повинні:

 • Ознайомитися з вимогами стандарту і вирішити, чи є необхідність у впровадженні такої системи.
 • Виконати оцінку ризиків і визначити ті процеси та діяльності, які можуть створювати небезпеку для здоров’я та безпеки працівників.
 • Розробити політику охорони праці та безпеки, що відповідає вимогам стандарту, і викласти ці вимоги у документах системи управління.
 • Провести навчання працівників з питань безпеки та здоров’я на робочому місці.
 • Проводити регулярні перевірки системи управління, щоб забезпечити її ефективність та вчасну корекцію недоліків.
 • Використовувати досвід інших компаній та залучати експертів з охорони праці та безпеки для підвищення ефективності системи.
 • Впровадження системи може допомогти компанії забезпечити безпеку та здоров’я працівників, запобігти нещасним випадкам на робочому місці, зменшити ризики професійних захворювань.

Переваги сертифікації

Сертифікація згідно з цим стандартом має кілька переваг:

 • Зниження ризику виробничих нещасних випадків та хвороб, що пов’язані з роботою, завдяки систематичному підходу до управління безпекою та гігієною праці.
 • Покращення ефективності та продуктивності підприємства, завдяки ефективному управлінню ризиками та підвищенню мотивації працівників.
 • Підвищення довіри клієнтів та інших зацікавлених сторін до підприємства, яке демонструє свою здатність дотримуватися високих стандартів безпеки та гігієни праці.
 • Поліпшення репутації підприємства та зменшення ризику правових проблем, пов’язаних з порушенням вимог щодо безпеки та гігієни праці.
 • Забезпечення відповідності до вимог законодавства та інших регуляторних актів, пов’язаних з безпекою та гігієною праці.

Отже, сертифікація згідно зі стандартом ISO 45001 є ефективним інструментом для покращення безпеки та гігієни праці на підприємстві, підвищення його ефективності та продуктивності, а також забезпечення довіри та відповідності до вимог законодавства.

Етапи сертифікації

Основні етапи сертифікації ISO 45001:

 • Підготовчі роботи: організація повинна визначити свої цілі та завдання в галузі безпеки та гігієни праці, визначити свої ресурси, включаючи персонал та матеріальні ресурси, та визначити свої вимоги до системи управління безпекою та гігієною праці.
 • Розробка системи управління безпекою та гігієною праці: організація повинна розробити та впровадити систему управління безпекою та гігієною праці, яка відповідає вимогам ISO 45001.
 • Аудит внутрішнього контролю: організація повинна провести внутрішній аудит своєї системи управління безпекою та гігієною праці, щоб переконатися, що система відповідає вимогам ISO 45001.
 • Аудит від зовнішньої незалежної організації: організація повинна запросити зовнішню незалежну організацію, що має право проводити сертифікаційні аудити, для оцінки своєї системи управління безпекою та гігієною праці та з’ясування, чи вона відповідає вимогам ISO 45001.
 • Видача сертифікату: якщо організація успішно пройшла аудит.

Скільки часу займає сертифікація

Час, необхідний для сертифікації за стандартом ISO 45001, може варіюватись в залежності від кількох факторів, таких як розмір організації, складність її процесів та ступінь готовності до впровадження стандарту.

Зазвичай процес сертифікації може займати від кількох місяців до півроку. Цей час включає в себе підготовку до оцінки, саму оцінку та видачу сертифікату. Проте, якщо організація вже має досвід впровадження стандартів ISO та має добре підготовлену систему керування охороною праці, то процес сертифікації може бути значно скороченим.

Хто може використовувати ISO 45001?

ISO 45001 є міжнародним стандартом, який встановлює вимоги до системи управління охороною праці та здоров’ям праці в організаціях будь-якого розміру та виду діяльності. Цей стандарт можуть використовувати будь-які організації, незалежно від їх розміру та виду діяльності, які мають бажання покращити безпеку та здоров’я своїх працівників та створити безпечні та здорові умови праці.

Може бути особливо корисним для організацій, що мають високий рівень ризику для здоров’я та безпеки праці, таких як важка промисловість, будівництво, транспорт, логістика та інші. Також цей стандарт може бути корисним для будь-яких організацій, які мають міжнародні взаємовідносини, оскільки ISO 45001 є міжнародним стандартом, який визнають у більш ніж 160 країнах світу.