Корпоративна безпека – галузь, значення якої стрімко зростає, проте поки що не має єдиного підходу зі сторони сфери послуг. Навіть визначення цього поняття залишається не зовсім зрозумілим. Тим не менше, корпоративна безпека може визначити успіх чи невдачу компанії, ставши вирішальним фактором у її розвитку.
При аналізі цієї теми можна визначити багато різних трактувань, і більшість з них формується відповідно до специфіки бізнес-сектору. Одне з таких визначень звучить наступним чином: “Корпоративна безпека – це сукупність методів, принципів і практик корпоративного управління, впроваджених у бізнес-процеси компанії. Систему корпоративної безпеки можна розглядати як тривалу дію, що охоплює попередження шахрайства, виявлення порушень та притягання винних до відповідальності.”
На іншому ресурсі подається інше визначення: “Корпоративна безпека – це стан захищеності життя та здоров’я людей від небезпечних виробничих факторів при використанні ризикованих об’єктів, забезпечений системою правових, соціально-економічних та організаційно-технічних заходів.”
Обидва підходи вірні, оскільки різні галузі вимагають специфічних методів безпеки.
А ось ще визначення, яке, як нам здається, охоплює більше аспектів бізнесу.
Корпоративна безпека – це функція, яка займається стійкістю бренду та операцій, а також системою захисту та підвищення вартості корпорації.
Згідно з Kottler&Keler, Корпоративний авторитет складається з трьох рівних факторів: Основні компетенції, Надійність та Привабливість. Всі три фактори схильні до погіршення і міцно пов’язані зі статусом корпоративної безпеки.
У сьогоднішній економіці бренду важко здобути репутацію, але дуже легко її втратити. Тому корпоративна безпека є невід’ємною частиною кожної корпорації, і лише цілісний та адекватний підхід може призвести до сталого розвитку бізнесу та збереження бренду.
За цілою низкою подій (наприклад, Дизельгейт, справа трейдера 2008, Фукусіма, витік нафти в Мексиканській затоці тощо) очевидно, що корпоративна безпека повинна мати більше глибоке та стійке місце в корпоративному світі. Також з розвитком глобалізації забезпечення безпеки переходить із державного рівня до корпоративного. Основна відповідальність за корпоративну безпеку лежить на рівні управління.
Тому на користь вищого керівництва мати досить міцну систему управління корпоративною безпекою.
Ми не претендуємо на однозначне визначення терміну, але на нашу думку, потрібно виділити ключові напрямки корпоративної безпеки, вдосконалюючи які, ми зможемо надати загальну характеристику цьому поняттю. Знову ж таки, це тільки наші судження, з якими ви можете погоджуватись, чи не погоджуватись.
Давайте розглянемо ці основні напрямки. Ми пропонуємо 4-х рівневу систему корпоративної безпеки (яка може поглиблюватись на більш детальні рівні).
По-перше, Рівень 1 – Корпоративна безпека має забезпечуватись через Менеджмент (Система корпоративної безпеки, Фактори ризику, Методи керівництва, Дотримання встановлених вимог, Безперервність, Етика, Безпека тощо).
Рівень 2 – це має бути спрямовано на Матеріальні (Активи, Здоров’я та Безпека, Технічні, Екологічні, Інформаційні технології, Операції тощо) та Нематеріальні (HR, Ділова репутація, Фінансові та економічні аспекти, Захист бренду, Правові аспекти, Якість тощо) аспекти.
Рівень 3 – які, в свою чергу, включають певні підгрупи (які можуть змінюватись з часом)
Рівень 4 – це інструменти, які ми можемо використовувати для роботи з цими підгрупами та аспектами.
Давайте коротко проговоримо ці підгрупи
1. Персонал
- Психосоціальні ризики
- Корупційні ризики
- Внутрішні розкрадання та шахрайство
- Підбір виконавців на керівні посади, включаючи топ-менеджмент
- Охорона праці
2. Інформаційна безпека
- Кібербезпека
- Штучний інтелект
- ІТ-структура
- Соціальна інженерія
3. Екологія
- Екологічні ризики
- Система екологічного менеджменту
4. Енергобезпека
- Енергетичні ризики
- Система енергоменеджменту
5. Управління активами
- Матеріальні та не матеріальні активи
- Управління знаннями
6. Фінанси та економіка
7. Фізична безпека
- Охорона об’єктів
- Особиста охорона
- Охорона персоналу
8. Репутація
- Система ефективного репутаційного менеджменту (SERM)
- Public Relations (PR)
- Комунікації
- Формування думки
9. Якість
10. Бренд
11. Технології та процеси
- Інтелектуальна власність, патенти, ноу-хау тощо
- Інновації
- Операційна досконалість
Отже, ми спостерігаємо за глобальною системою безпеки, яка передбачає взаємодію з бізнес-процесами, фізичним захистом, безперервністю бізнесу, управлінням ризиками та відповідністю нормативним вимогам. Напрямки корпоративної безпеки, які були визначені, допоможуть отримати реалістичну інформацію про поточний стан безпеки компанії та ідентифікувати можливі “слабкі” місця. Це відкриє шлях до розробки комплексу заходів для поліпшення стану компанії.
Впродовж цього місяця ми будемо розкривати основні напрямки, які ми перерахували в контексті корпоративної безпеки.
Більше інформації в нашому телеграм каналі – перейти
Дякуємо за увагу!